Přeskočit na hlavní obsah

Expedice 2007 - Petra, Rudé moře

Jedním z mých přání vždy bylo podívat se do jordánské Petry. A to se mi splnilo. Určitě většina z vás viděla film Indiana Jones a poslední křížová výprava. Právě jeho štáb natáčel poslední scény v údolí Petry. Jen malý poznatek - když Indy vejde do chrámu a pak prochází dál a dál, tak věřte, že jde jen o fikci. Ve skutečnosti se v chrámu nachází pouze jedna místnost a nikam jinak už nevede. 
Celá architektura města je úchvatná. A navíc barvy skal a kamení jsou ryzími přírodními zázraky.

 k samotnému chrámu vede dlouhá cesta, cca 2 km


 ale můžete se nechat také odvéz

 nejdříve uvidíte první kousek

 pak další...

 ...a další...

 a nakonec samotný slavný chrám







 nachází se zde i amfiteátr










 malé muzeum

 strop v jeskyni


 nádherné barevné scenérie

 můžete se projet na mezcích (Arabů je tam požehnaně, 
neustále vás lákají na projížďky a nedají vám pokoj)


 horní (a také ne tak známý) chrám - kopie spodního, jen v malých detailech se liší









Další den po návštěvě Petry jsme zajeli k Akkaby, což je přístav Rudého moře, kde je voda naprosto průzračně čistá, tudíž ideální na potápění.





A jako další bude libanonské archeologické naleziště Baalbek.

Komentáře

  1. Ježiš to je nádhernýýý!!! Hned bych tam jela taky.. Ale asi si budu muset vystačit s filmem Indiana Jones.. =D Hele, někde jsem četla, že Indiana Jones byl reálná postava historie :-) Ale těžko říct, net tvrdí, že je to jen fiktivní postava z filmu :-/ :D Jinak mrzí mě, že tu moc často nejsem, dělám do školy a trochu mě chytá deprese, že fakt nestíhám.. =(

    OdpovědětVymazat
  2. Třeba se ti poštěstí a jednou se tam vydáš ;-)
    To vůbec nevadí, je mi jasné, že toho máš s maturou hodně :-) A neboj, dobře to dopadne, držím palce!! ;-)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Díky za každý Váš komentář!

Populární příspěvky z tohoto blogu

Heraklion Archaeological Museum

Zdravím vás při pochmurném dubnovém pondělí.  Jelikož se pomalu blíží léto a s manželem uvažujeme, kam bychom letos mohli vyrazit na dovolenou, připomněla jsem si loňské léto fotkami z našich opožděných líbánek na Krétě. Fotky z výletu na Spinalongu a Knossos jste zde již mohli vidět. Nyní jsem si řekla, že bych vám mohla ještě ukázat několik fotek, které jsme nafotili po cestě zpět z Knossosu v Archeologickém muzeu v Heraklionu. Coby milovníka historie mé srdce jen plesalo a nadšeně fotilo všechny ty krásné pozůstatky vývoje civilizace.

Knossos

Když už jsme byli na Krétě, vydali jsme se i do palácového komplexu Knossos, snad nejznámější historické památky Kréty.  Vždycky jsem si přála se tam podívat! A teď se mi to splnilo! Procházela jsem tamtudy jen se zatajeným dechem a užívala si ten pocit ocitnout se na takovém místě tolik let po tom, co vzkvétalo a žilo zde nespočet lidí. Ta přestava, že i po tolika staletích (a nejen těch) něco z této ohromné stavby zůstalo až do současna. Milovníci historie jistě pochopí, o čem mluvím. Takže teď už vás jen nechám se kochat fotkami, které jsem tam pořídila :-)

Nicholas Winton (1909-2015)

Dnes se na internetu objevila smutná zpráva, a to o úmrtí sira Nicholase Wintona.  Pro ty z vás, kdo nevědí, o koho jde, jedná se o bývalého britského obchodníka, který těsně před 2. světovou válkou pomocí vlakových transportů směřujících do Velké Británie zachránil z předválečného Československa na 669 dětí, převážně židovského původu. Nebýt tohoto skutku, většina z nich by skončila v koncentračních táborech a zřejmě nevyhnutelně i v plynových komorách. Díky tomuto muži (a také jeho dalším spolupracovníkům, jež však nejsou tak známí jako sir Nicholas) tak tyto děti nepotkal stejný osud jako jejich rodiče.  Více si o siru Nicholasovi můžete přečíst na wikipedii  a mnoha dalších zdrojích. A proč že mě tento muž zaujal? Když jsem byla na gymnáziu, poslali nás tehdy učitelé do kina a pustili nám dokument slovenského režiséra Mateje Mináče Nicholas Winton - Síla lidskosti . Tento dokument je velmi dobře zpracovaný a záběry z jiného pořadu stanice CBS, kde se sir Nichol...